لیست تجهیزات مورد نیاز برای ساخت یک کوادکوپتر


ربات های پرنده
mahdi1992
۲۰ مهر ۱۳۹۸
0
0 نظر

اگر شما هم قصد ساخت یک ربات پرنده مثل کوادکوپتر را داشته باشید حتما براتون سوال پیش اومده که این کوادکوپتر به چه قطعاتی نیاز داره ؟ که در ادامه ی این پست قصد داریم مطالبی در مورد لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت یک مولتی روتور مثل کواد کوپتر رو خدمت کاربران عزیز سایت مولتی متر معرفی کنیم . قابل ذکر است این لیستی که در اینجا ذکر شده است برای هواپیما های رادیو کنترلی ، تری کوپتر ها ، هگزاکوپتر و اوکتا کوپتر نیز صادق می باشد .

لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت یک کوادکوپتر

لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت یک کوادکوپتر

.

لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت یک ربات پرنده به شکل زیر می باشد :

.

۱- ایرفریم AirFrame :

.

به بدنه ی ربات پرنده ایرفریم گفته می شود که نمونه ی آن را می توانید در تصویر زیر ببینید . ایرفریم ها باید چند ویژگی مهم داشته باشند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم :

.

۱ – تا حد ممکن سبک باشد .

۲ – در کنار سبک بودن باید مقاومت بالایی داشته باشد .
۳ – فریم مورد استفاده توانایی تحمل وزن کلی ربات را داشته باشد .

۴ – دقت ساخت بالایی داشته باشد ( برای داشتن تعادل بیشتر در پرواز )

راهنمای خرید ایر فریم برای کوادکوپتر

راهنمای خرید ایر فریم برای کوادکوپتر

۲- موتور براشلس  :

بعد از انتخاب فریم نوبت به خرید موتور برای ربات پرنده می رسد . موتور ها پیشرانه ی ربات پرنده به حساب می آیند که باید در خرید آنها نهایت دقت و توجه را داشت زیرا در صورت خرید موتور اشتباه یا غیر مناسب ، ربات مورد نظر شما بازدهی مدنظر شما را نخواهد داشت .

.

.

راهنمای خرید موتور براشلس برای کوادکوپتر

راهنمای خرید موتور براشلس برای کوادکوپتر

 

 

۳- اسپید کنترل :

 

اسپید کنترل وسیله ای می باشد که وظیفه دارد سرعت موتورهای براشلس نصب شده بر روی کوادکوپتر یا ربات پرنده را کنترل کند . در خرید این اسپید کنترل باید توجه شود که با موتور و اسپید کنترل خریداری شده سازگاری داشته باشد .

 

.

.

راهنمای خرید اسپید کنترل برای کوادکوپتر

راهنمای خرید اسپید کنترل برای کوادکوپتر

.

۴- باطری لیتیوم پلیمر :

.

یکی از مهمترین قطعات و در عین حال گران ترین قطعه در ساخت ربات پرنده خرید باطری لیتیوم پلیمر می باشد . دلیل استفاده از باطری های لیتیوم پلیمر قابلیت دشارژ بالای آن می باشد که باعث شده است که در تمامی ربات های پرنده از این نوع باتری استفاده شود . شاید بتوان گفت مهمترین پارامتر تاثیرگذار در مدت زمان پرواز همین باتری می باشد که با افزایش ظرفیت باطری تایم پرواز نیز افزایش می یابد ولی توجه نمایید که با افزایش ظرفیت باطری وزن ربات پرنده افزایش یافته و در نتیجه باعث افزایش مصرف باتری می شود که باید برای حل این مشکل باید باطری مناسبی برای ربات پرنده خود انتخاب کنیم که بتوانیم با کمترین هزینه بیشترین تایم پروازی را داشته باشیم .

.

.

.

راهنمای خرید باتری لیتیوم پلیمر برای کوادکوپتر

راهنمای خرید باتری لیتیوم پلیمر برای کوادکوپتر

.

۵- شارژر باتری لیتیوم پلیمر :

.

برای شارژ باتری های لیتیوم پلیمر از شارژر های مخصوصی استفاده می شود که با توجه به دقت بالا و روش شارژی که برای شارژ کردن باتری لیتیوم پلیمر استفاده می کنند باعث افزایش عمر مفید باتری های لیتیوم پلیمر می شود .

.

راهنمای خرید باتری شارژر برای کوادکوپتر

راهنمای خرید باتری شارژر برای کوادکوپتر

.

۶-هشدار دهنده ولتاژ باتری :

.

در استفاده از باتری های لیتیوم پلیمر باید توجه شود که ولتاژ هر سل باتری از یک مقدار معین کاهش پیدا نکند به عنوان مثال در صورتی که ولتاژ هر سل باتری لیتیوم پلیمر به کمتر از ۲٫۸ ولت برسد دیگر قابل شارژ نبوده و باعث خرابی باتری خواهد شد که برای حل این مشکل از هشدار دهنده ولتاژ باطری استفاده می شود و در صورتی که ولتاژ هر سل باتری از مقدار معین کاهش پیدا کند این هشدار دهنده شروع به بوق زدن های پی در پی می نماید همچنین این هشدار دهنده قابلیت نمایش ولتاژ تک تک سل ها باتری و همچنین ولتاژ کلی باطری را دارا می باشد .

.

راهنمای خرید ولتاژ چکر برای کوادکوپتر

راهنمای خرید ولتاژ چکر برای کوادکوپتر

.

۷-فلایت کنترل :

.

فلایت کنترل واحد مرکزی کنترل ربات پرنده می باشد که وظیفه حفظ ربات پرنده و همچنین هدایت ربات پرنده به سمت های مختلف و … را به عهده دارد .

میزان تعادل ربات پرنده تا حد بسیار زیادی به نوع این فلایت کنترل و سنسور های استفاده شده در آن بستگی دارد . که قابلیت ها و امکانات یک ربات پرنده بیشتر به همین فلایت کنترل وابسته می باشد .

به عنوان مثال قابلیت فرود خودکار , بازگشت اتوماتیک به خانه ، خلبان خودکار و … همگی در داخل این فلایت کنترل نهفته اند .

در بازار فلایت کنترل های زیادی موجود می باشند که نمونه آنها را در زیر معرفی می کنیم :

۱- فلایت کنترل مولتی وی MultiWii – قیمت پایین ، تعادل به نسبت پایین ، امکانات کم.

۲- فلایت کنترل آردوپایلوت یا APM – قیمت متوسط ، تعادل بالا ، امکانات زیاد .

۳- فلایت کنترل نازا Naza – قیمت خیلی بالا ، تعادل عالی , امکانات زیاد .

توجه کنید که بهترین گزینه با توجه به نوع قیمت فلایت کنترل ها اولین گزینه فلایت کنترل NAZA و سپس فلایت کنترل APM می باشد که می توان گفت این دو فلایت کنترل تمامی انتظارات شما را برآورد خواهند کرد .

در صورتی که نیاز به یک فلایت کنترل با پایداری و کیفیت بسیار بالا نیاز دارید توصیه ما به شما فلایت کنترل نازا NAZA می باشد.

.

.

و در صورتی هم که نمی خواهید هزینه زیاد برای فلایت کنترل نازا کنید گزینه مناسب بعدی فلایت کنترل APM می باشد که از نظر امکانات تقریبا مثل فلایت کنترل NAZA می باشد با این تفاوت که پایداری این فلایت کنترل کمتر از فلایت کنترل نازا می باشد ولی در عوض قیمت فلایت کنترل APM کمتر می باشد .

.

.

راهنمای خرید فلایت کنترل برای کوادکوپتر

راهنمای خرید فلایت کنترل برای کوادکوپتر

.

۸- ماژول های جانبی فلایت کنترل : (اختیاری )

.

در صورت استفاده از امکانات بیشتر فلایت کنترل ها باید از ماژول های جانبی مثل ماژول GPS و … استفاده نمایید تا بتوانید از قابلیت های بیشتر فلایت کنترل مثل برگشت به خانه ، خلبان خودکار و … استفاده نمایید .

راهنمای خرید ماژول GPS برای کوادکوپتر

راهنمای خرید ماژول GPS برای کوادکوپتر

.

۹- رادیو کنترل :

.

وسیله بعدی که به آن می رسیم رادیو کنترل می باشد برای اینکه ما بتوانیم ربات پرنده ی خورد را در فاصله ای دور هدایت کنیم باید از وسیله ای به نام رادیو کنترل استفاده کنیم که بتوانیم ربات پرنده خود را از زمین کنترل نماییم .

راهنمای خرید رادیو کنترل برای کوادکوپتر

راهنمای خرید رادیو کنترل برای کوادکوپتر

.

در خرید رادیو کنترل باید به نکاتی که در زیر اشاره می کنیم توجه داشته باشید :

۱- تعداد کانال ها

۲- برد رادیو کنترل

۳- کیفیت رادیو کنترل

۴- امنیت رادیو کنترل

.

شاید بتوان گفت یکی از پرهزینه ترین قطعات ساخت ربات پرنده همین رادیو کنترل می باشد که می تواند قیمتی از چند صد هزار تومان تا چند ملیون داشته باشد .

در صورت نیاز برای کاهش این هزینه می توانید این رادیو کنترل رو خودتون بسازین و با قیمت یک رادیو کاملا معمولی که در حدود ۳۰۰-۳۵۰ هزار تومان را دارا می باشد ، یک رادیو کنترل کاملا حرفه ای با امکانات بسیار بالا برای خودتان بسازید .

که برای دیدن آموزش ساخت یک رادیو کنترل حرفه ای می توانید به صفحه ی زیر مراجعه کنید :

.

دوره ی آموزش ساخت رادیوکنترل حرفه ای به زبان فارسی

.

۱۰ – فرستنده و گیرنده ی تصویر : (اختیاری )

.

در صورت نیاز به مشاهده ی زنده ی تصاویر از ربات پرنده شما نیاز به وسیله ای به نام فرستنده و گیرنده تصویر ۵٫۸ گیگاهرتزی دارید که می توانید این فرستنده و گیرنده را به صورت آماده از بازار خریداری نمایید و یا می توانید این وسیله را هم همانند رادیو کنترل با هزینه ای بسیار کم و امکانات بیشتر به صورت دست ساز بسازید .

که می توانید آموزش ساخت یک فرستنده و گیرنده ی تصویر ۲۰۰ میلی وات را در لینک زیر مشاهده کنید :

.

دوره ی آموزشی ساخت فرستنده و گیرنده تصویر ۵٫۸ گیگاهرتز

.

 

.

راهنمای خرید فرستنده و گیرنده تصویر برای کوادکوپتر

راهنمای خرید فرستنده و گیرنده تصویر برای کوادکوپتر

 

.

۱۱- دوربین اسپورت : (اختیاری )

.

برای ضبط تصاویر پرواز نیاز به دوربین با کیفیت دارید که می توانید از دوربین های اسپورت که اندازه کوچک و وزن پایین در حدود ۶۰ گرم دارند استفاده نمایید . که نمونه ای از این دوربین را می توانید در زیر مشاهده کنید .

راهنمای خرید دوربین برای کوادکوپتر

راهنمای خرید دوربین برای کوادکوپتر

.

۱۲- گیمبال یا پایدار ساز پرواز : (اختیاری )

.

گیمبال وسیله ای می باشد که دوربین بر روی آن نصب می شود و لرزش های به وجود آمده از ربات پرنده را با روش های معینی دفع می کند که باعث می شود فیلم پرواز پایداری بالایی داشته باشد و تمامی لرزش های ناخواسته نیز حذف گردد .

راهنمای خرید گیمبال دوربین برای کوادکوپتر

راهنمای خرید گیمبال دوربین برای کوادکوپتر

.

خوب به پایان این مقاله ی آموزشی رسیدیم امیدوارم این آموزش مورد پسند دوستان قرار گرفته باشه .

.

منبع آموزش : وب سایت مولتی متر

..


دیدگاه های ثبت شده برای این مقاله