قسمت اول : راهنمای خرید دوربین FPV برای کوادکوپتر/مولتی روتورها


ربات های پرنده
mahdi1992
۲۰ مهر ۱۳۹۸
0
0 نظر

برای اینکه یک اوپراتور پرواز بتواند به صورت لحظه ای تصاویر ارسالی از پرنده خود ( مولتی روتورها و هواپیماهای مدل ) را ببینید نیاز به تجهیزات FPV از قبیل فرستنده و گیرنده ی تصویر ، نمایشگر و دوربین دارد . در این پست آموزشی قصد داریم در مورد انتخاب یک دوربین FPV مناسب برای شما مطالبی قرار دهیم . با توجه به اینکه دوربین های FPV گوناگونی در بازار موجود می باشد باید ما با توجه به نیاز شخصی و بودجه گزینه مناسب را انتخاب کنیم .

قسمت اول : راهنمای خرید دوربین FPV برای کوادکوپتر/مولتی روتورها

انتخاب بهترین دوربین FPV برای کوادکوپتر / مولتی روتور ها

.

دوربین FPV یکی از مهمترین قسمت های یک کوادکوپتر / مولتی روتورها می باشد . باید به این نکته نقت کرد که اصلا مهم نیست فرستنده ی تصویر شما چقدر خوب است بلکه کیفیت تصاویر نمایشی بر روی مانیتور یا عینک FPV وابستگی مستقیم به نوع دوربین شما دارد .

.

این مقاله شامل بررسی موارد زیر می باشد :

.

 • CCD  و CMOS
 • NTSC و PAL
 • FOV
 • TVL
 • اندازه و وزن دوربین  ، ولتاژ کاری
 • حساسیت یا عدم حساسیت به مادون قرمز
 • امکانات دیگر …

  .

مقایسه سنسور تصویر CCD  و CMOS :

.

سنسور تصویر CCD  و CMOS دو نوع سنسور متفاوت تصویر در دوربنین ها می باشند . که هر کدام از این سنسورها مشخصات و مزایای منحصر به فردی دارند . اکثر دوربین های دیجیتال HD از سنسور تصویر CMOS بهره می برند . برای دوربین های FPV هم در بیشتر از سنسور تصویر CCD استفاده می شود . که در اینجا ما مواردی از مزایا و معایب هرکدام از این سنسور ها را ذکر کرده ایم که می توانید در ادامه ببینید :

.

سنسور تصویر CCD :

.

 • لرزش کمتر
 • نویز کمتر در نور کم
 • تنظیم بهتر نور محیط

  .

سنسور تصویر CMOS :

.

 • رزولیشن بالاتر
 • کیفیت رنگی بهتر
 • تعداد فریم ریت های بیشتر
 • مصرف کم انرژی

  .

قابل ذکر است قبل از خرید دوربین حتما کارایی آنها را در روشنی روز ، نور کم ، رو به روی نور خورشید و عرض ثابت تصویر و … را کامل بررسی نموده و سپس اقدام به خرید نمایید . و همینطور میزان تاخیر در تصاویر وابستگی مستقیم به کیفیت تصویر دارد و هر چه کیفیت تصاویر بالاتر رود میزان تاخیر بیشتر خواهد شد .

.

NTSC  و  PAL استاندارد رمزگذاری تصاویر

این روز ها استفاده از استاندارد رمزگزاری تصاویر NTSC  و  PAL زیاد مهم نیست زیرا تمامی تجهیزات FPV تمامی این استاندارد ها را پشتیبانی می کنند .استاندارد NTSC در کشورهای شمال آمریکا ، ژاپن ،  کره جنوبی  و استاندارد PAL بیشتر در قاره اروپا ، قسمت بزرگی از آفریقا و آسیا و استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد . اصلی ترین تفاوت این دو استاندارد در این است که کیفیت تصویر PAL کیفیت بیشتری داشته ولی استاندارد NTSC تعداد فریم های بیشتر را ارائه می دهد .

 • PAL: 720 x 576 @ 25fps
 • NTSC: 720 x 480 @ 30fps

NTSC و PAL در کشورهای مختلف

.

میزان میدان دید دوربین هایFPV : (عرض میدان دید عدسی ) :

.

زمانی که شما قصد خرید دوربین FPV دارید باید علاوه بر اندازه لنز باید به عرض لنز هم دقت داشته باشید . به عنوان مثال ممکن است یک لنز با اندازه ۲٫۸ میلی متر عرض میدان دید لنز ۹۰ درجه باشد ولی در نوع دیگری از لنز ۲٫۸ میلی متر وجود دارد که عرض میدان دید این نوع لنز ۱۰۰ درجه است .

نکته مهم اینجاست که شما باید یک لنز برای دوربین FPV انتخاب نمایید که با آن احساس راحتی کنید . هر چه قدر عرض میدان دید بیشتر شود شما می توانید دید بیشتری بر اطراف داشته باشید . اما در صورتی که شما از اثر و تاثیرات Fish eye مطلع نباشید همیشه عرض میدان دید زیاد برای شما مناسب نخواهد بود . هر چقدر عرض میدان دید یک دوربین بیشتر باشد اجسامی که در وسط تصویر قرار داند کوچکتر دیده می شوند و دورتر به نظر می آیند و گوشه های تصویر به صورت مجعد ( ناصاف ، پیچ خورده ) به نظر می آید .

پس بنابراین هر چقدر میزان عرض میدان دید یک دوربین کمتر باشد تصاویر به صورت زوم شده و بزرگتر دیده خواهند شد . بنده شخصا عرض میدان دید ۹۰ -۱۰۰ درجه را برای یک دوربین FPV با لنز ۲٫۸-۲٫۵ میلی متر را بسیار مناسب و راحت ارزیابی می کنم .

.

(برای مشاهده تصویر در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید .)

مقایسه عرض دید میدان دوربین FPV

.

بعضی از دوربین ها قابلیت تعویض لنز را هم دارند که شما می توانید در زمان خرید دوربین لنزهای مختلف با زاویه دیدهای مختلفی رو خریداری کنید و در زمان های مختلف از لنز مناسب استفاده کنید .

.

لنز دوربین FPV

.

در صورتی که تصمیم به پرواز در محیط بسته و ارتفاع کم با در محیطی با موانع زیاد پرواز می کنید دوربین با عرض دید کم برای شما مناسب خواهد و در صورتی که در یک محیط باز و در ارتفاع زیاد قصد پرواز دارید دوربین با عرض دید بیشتر برای شما لذت بخش تر خواهد بود .

.

پایان قسمت اول راهنمای خرید دوربین FPV – ادامه راهنمای خرید در قسمت بعدی بر روی سایت قرار خواهد گرفت .

.

منبع : مولتی متر

.


دیدگاه های ثبت شده برای این مقاله