قسمت دوم : راهنمای خرید دوربین FPV برای کوادکوپتر/مولتی روتورها


ربات های پرنده
mahdi1992
۲۰ مهر ۱۳۹۸
0
0 نظر

در قسمت دوم راهنمای خرید دوربین FPV برای کوادکوپتر/مولتی روتورها قصد داریم ادامه جلسه اول راهنمای خرید دوربین FPV برای کوادکوپتر و مولتی روتورها رو برای کاربران سایت مولتی متر قرار دهیم . پس در صورتی که قسمت اول این آموزش رو مطالعه نکردید از شما دعوت می کنیم که ابتدا قسمت اول راهنمای خرید دوربین FPV برای مولتی روتورها رو مطالعه کنید و سپس به سراغ این قسمت بیاین .

قسمت دوم راهنمای خرید دوربین FPV برای کوادکوپتر/مولتی روتورها

.

رزولیشن دوربین های FPV و آشنایی با مفهوم TVL  :

.

TVL مخفف واژه TV Lines می باشد که به صورت اساسی یک واحد اندازه گیری برای نشان دادن میزان کیفیت تصویر می باشد . این عدد بر پایه اینکه به صورت افقی به چه میزان رنگهای سیاه و سفید به صورت متناوب قابل نمایش هستند نامگذاری می شوند .

به عنوان مثال دوربین ۶۰۰TVL یعنی دوربینی که می تواند ۳۰۰ خط مشکی و ۳۰۰ خط سفید به صورت متناوب در تصویر نمایش دهد .

معمولا دوربین های FPV با رزولیشن های ۳۸۰, ۴۸۰, ۶۰۰, ۷۰۰, ۸۰۰ و ۱۲۰۰ TVL در بازار موجود هستند . هرچقدر عدد TVL  بیشتر شود قیمت دوربین نیز افزایش پیدا می کند و همچنین میزان تاخیر تصویر نیز بیشتر می شود (به دلیل پردازش سنگین تر تصاویر ) .

قابل ذکر است که دوربین های ۶۰۰TVL در چند سال اخیر بیشتر در یان مردم محبوب شده اند . همچنین باید به این نکته هم توجه کنیم که مقدار TVL بیشتر همیشه خوب نیست زیرا فرستنده های تصویر ۵٫۸ گیگاهرتز هم محدودیت پهنای باند خود را دارند و قادر به ارسال تصاویر با کیفیت خیلی بالا نیستند .

 

اندازه ، وزن و ولتاژ کاری دوربین های FPV :

 

پارامتر بعدی که در خرید باید به آن توجه کنید ولتاژ کاری و اندازه ی دوربین می باشد . این روز ها دوربین های FPV تقریبا استاندارد سازی شده اند و بیشتر به صورت برد ۳۲x32mm ساخته می شوند و یا به صورت قاب ۲۶x26mm تولید می شوند . که شما با توجه به نوع فریم و اندازه پرنده خود بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید .

دوربین FPV با برد 32x32mm

دوربین FPV با برد ۳۲x32mm

.

دوربین FPV با قاب 26x26mm

دوربین FPV با قاب ۲۶x26mm

.

در صورتی که در بازار دوربین هایی با برند و واژه  ۱/۳″ دیدید منظور این است که در آن از تراشه پرطرفدار ۱/۳ اینچ CCD Sony در آن استفاده شده است پس این پارامتر نشان دهنده ی اندازه ی دوربین نمی باشد .

دوربین های FPV به صورت معمول وزنی برابر ۱۰ تا ۳۰ گرم دارند که برای کوادکوپترهای کوچک نیز می توان از دوربین های میکرو که وزنی در حدود ۱-۲ گرم دارند استفاده نمود .

.

دوربین میکرو برای FPV با وزن 1-2 گرم با میکروفن

.

سیم کشی دوربین های FPV نیز بسیار ساده می باشد و به صورت معمول دارای ۳ سیم می باشند که سیم قرمز مربوط به ولتاژ + ، سیم مشکی برای – یا زمین و سیم زرد نیز برای خروجی سیگنال دوربین می باشد که باید به فرستنده تصویر متصل شود .

در بعضی از دوربین ها که میکروفون داخلی نیز دارند یک سیم سفید نیز وجود دارد که این سیم سفید خروجی صدا می باشد .

قابل ذکر است که اکثر دوربین های موجود در بازار داری رنج ولتاژ کاری گسترده ای می باشند به عنوان مثال ۵ تا ۱۷ ولت می باشند که می توانید این ولتاژ را از طریق رگولاتور یا اتصال به باتری لیتیوم پلیمر اصلی ۲-۴ سل تامین نمایید . البته توصیه ی ما این است که برای فرستنده و گیرنده حتما از فیلتر  LC استفاده نمایید تا بتوانید تصویری با کیفیت و بدون نویز داشته باشین .

.

حساسیت یا عدم حساسیت به اشعه ی مادون قرمز IR :

.

دوربین های FPV به صورت کلی در بازار دو نوع هستند : نوع اول حساس به اشعه ی IR و نوع دوم بدون حساس به اشعه های IR .

در دوربین های عدم حساس به IR شما در تصاویر کیفیت رنگ خوبی خواهید داشت ولی در نوع اول یا حساس به اشعه IR شما تصویر خوبی در شب و نور کم خواهید داشت .

که با توجه به نیاز خودتون می تونید گزینه مناسب رو برای خودتون استفاده کنید .

حساسیت و عدم حساسیت به اشعه IR

.

امیدوارم این آموزش مورد پسندتون قرار گرفته باشه و از این آموزش ایده های خوبی برای ساخت و تکمیل پرندتون گرفته باشید . تا مقالات آموزشی بعدی خدانگهدار.

.

منبع : مولتی متر

.


دیدگاه های ثبت شده برای این مقاله