آموزش کامل روش های دشارژ باتری های لیتیوم پلیمر


ربات های پرنده
mahdi1992
۲۰ مهر ۱۳۹۸
0
0 نظر

دلایل مختلفی برای دشارژ (خالی کردن شارژ ) باتری های لیتیوم پلیمر وجود دارد . که یکی از این دلایل به خاطر عدم استفاده از باتری شارژ شده در برنامه پرواز می باشد یا اینکه می خواهید یک باتری فرسوده و از کار افتاده را کاملا دشارژ نمایید و آن را دور بریزید .
توجه نمایید که از انداختن باتری از کار افتاده در سطل آشغال یا از راها سازی آن در طبیعت جدا خودداری نمایید زیرا باعث آسیب جدی به طبیعت و موجودات زنده می گردد.
حال در این مقاله قصد داریم تعدادی از روش های دشارژ کردن باتری های لیتیوم پلیمر را خدمت کاربران عزیز سایت مولتی متر آموزش دهیم . یکی از راه ها استفاده از شارژر هایی می باشد که قابلیت دشارژ را دارا می باشند . (اکثر شارژر های جدید دارای قابلیت دشارژ می باشند ).

آموزش کامل روش های دشارژ کردن باتری های لیتیوم پلیمر

ولی مشکل اساسی که شارژر ها دارند توان پایین آنها در دشارژ باتری ها می باشد که باعث افزایش مدت زمان دشارژ باتری می شود . (ممکن است دشارژ کردن یک باتری  ۲ ساعت هم طول بکشد . )

 

روش اول : استفاده از دشارژ کننده های آماده موجود در بازار :

 

دشارژ کننده های آماده موجود در بازار

یکی از دشارژر های اقتصادی موجود در بازار دشارژری می باشد که در بالا تصویر آن را مشاهده می کنید . توان مصرفی این دشارژر ۱۵۰ وات بوده که در مدت زمان بسیار کوتاه باتری شما را تخلیه می نماید .

شما با استفاده از این دشارژر هم می توانید باتری را به صورت کامل تخلیه نمایید یا اینکه تا ولتاژ مورد نظر ( به عنوان مثال ۳٫۸۵ ولت به ازای هر سل ) باتری را تخله نمایید به صورتی که در انتهای کار تمامی سل ها به صورت بالانس شده درآیند .

تنها نکته ای که در استفاده از این دشارژر باید به آن توجه نمود این است که :
با توجه به اینکه این شارژر برای تخلیه باتری از لامپ هالوژنی استفاده می کند باعث ایجاد حرارت بسیار بالا در اطراف لامپ می گردد که این گرما در صورت عدم توجه به نکات ایمنی ممکن است باعث آتش گرفتن و یا ذوب شدن وسایلی که در نزدیکی لامپ هستند شود .

بهترین روش قرار دادن این لامپ بر روی یک زمین بتونی و دور کردن مواد آتش زا می باشد .

 

روش دوم : ساخت یک دشارژ با استفاده از لامپ های هالوژنی :

دشارژ با استفاده از لامپ های هالوژنی

یکی از ارزانترین و سریعترین روش ها برای دشارژ کردن باتری های لیتیوم پلیمر استفاده از این دشارژر می باشد . که روش ساخت این دشارژر در آینده ای نزدیک به سایت اضافه خواهد شد .

با توجه به اینکه این دشارژر سیکل دشارژ شدن باتری و سل های باتری را کنترل نمی کند باعث می شود که در انتهای کار باتری به صورت بالانس شده دشارژ نگردد .

بنابراین این روش برای باتری هایی که قرار است تا انتها دشارژ شوند و دور ریخته شوند مناسب است . در صورتی که قصد استفاده دوباره باتری خود را دارید در زمان دشارژ حواستان را جمع نمایید که باتری بیشتر از ۳٫۸۵ ولت به ازای هر سل تخلیه نشود .

نکته بعدی که در مورد این دشارژرها می توان به آن اشاره نمود این است که به دلیل استفاده از لامپ های هالوژنی ۱۲ ولت در این مدار ، امکان دشارژ باتری های بیشتر از ۳ سل وجود ندارد .

و در صورتی که تصمیم دارید باتری های بیشتر از سه سل را با این روش دشارژ نمایید می توانید دو عدد از این لامپ های هالوژنی را به صورت سری ببندید و باتری های کمتر از ۶ سل را با آن دشارژ کنید .

 

روش سوم : ساخت یک دشارژر مقاومتی

 دشارژر مقاومتی

یکی دیگر از وسایلی که میتوان از آن برای دشارژ باتری های لیتیوم پلیمر استفاده کرد مقاومت های حرارتی (المنتی) هستند که با عبور جریان از این مقاومت ها حرارت بسیار زیادی در مقاومت ایجاد می شود که باعث تخلیه ی باتری می گردد .

این روش نسبت به روش قبل با سرعت کمتری باتری را خالی می کند و برای باتری هایی که آسیب دیده اند و باتری هایی که به خاطر باد کردگی و … امکان انفجار آن ها وجود دارد بسیار مناسب می باشد .

که روش ساخت این نوع دشارژر هم به صورت یک مقاله ی آموزشی در سایت قرار داده خواهد شد .

 

منبع : ترجمه شده از oscarliang توسط مولتی متر


دیدگاه های ثبت شده برای این مقاله