آموزش شارژ چند باتری لیتیوم پلیمر به صورت همزمان


ربات های پرنده
مولتی متر
۲۱ مهر ۱۳۹۸
۰ بازدید
۰ نظر

در صورتی که مدت زمان زیادی برای شارژ چندین باتری لیتیوم مشابه صرف می کنید می توانید با مطالعه ی این آموزش این مدت زمان را کاهش دهید و به صورت همزمان بیش از یک باتری لیتیوم پلیمر را فقط با یک شارژر ، شارژ نمایید . در این آموزش روش موازی شارژ کردن باتری های لیتیوم پلیمر را فراخواهید گرفت تا بتوانید با استفاده از این روش مدت زمان شارژ را کاهش دهید . به صورت اساسی شما برای اینکار نیاز به یک برد شارژر موازی (parallel charging board) نیاز دارید تا بتوانید به صورت همزمان تا ۶ باتری را شارژ نمایید .

شارژ چند باتری به صورت همزمان

.

دلیل موازی کردن باتری ها هنگام شارژ :

.

در صورتی که شما بخواهید با ربات پرنده ی خود در بیرون از خانه که دسترسی به برق برای شارژ باتری  نیست شما برای داشتن مدت زمان پرواز بالا به چند باتری لیتیوم پلیمر نیاز دارید که ممکن است تعداد این باتری ها به ۶ عدد و یا حتی به ۱۲ عدد هم برسد . در صورتی که بخواهید همین باتری ها را به صورت تکی با شارژر ، شارژ کنید حدود ۱۲ ساعت این کار به طول خواهد انجامید . که در اینجا نام وسیله ای به نام برد شارژر موازی به میان می آید که با استفاده از این برد شما قادر خواهید بود ۱۲ عدد باتری را به صورت همزمان شارژ نمایید . که در صورت استفاده از این برد مدت زمان شارژ ۱۲ باتری به ۳ ساعت خواهد رسید .

.

قطعات مورد نیاز برای اینکار :

.

شارژر باتری که نمونه ای از آن را در زیر مشاهده می کنید :

شارژر باتری لیتیوم پلیمر

.

برد شارژ موازی باتری های لیتیوم پلیمر :

.

برد شارژ موازی باتری های لیتیوم پلیمر

.

آشنایی با طرز کار :

.

با استفاده از برد شارژ موازی تقریبا تمامی سل های باتری به صورت کامل شارژ خواهد شد . طرز کار این برد به این صورت است که تمامی باتری ها متصل به برد را به صورت موازی کنار هم قرار می دهد و این چند باتری را تبدیل به یک پک باتری با ظرفیت بالا می کند . که با دیدن دیاگرام زیر می توانید با طرز کار این برد بیشتر آشنا شوید .

آموزش موازی کردن باتری

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید تمامی سل های باتری شماره ۱ دقیقا به سل های باتری ۲ متصل شده اند .

وقتی دو سل باتری در حالت موازی شارژ می شوند همانند شارژ شدن یک باتری یک سل با ظرفیت بالا می باشد .

که این باعث می شود شارژر به عنوان مثال ۳ باتری ۱۲۰۰ میلی آمپر ۳ سل را یک باتری ۳۶۰۰ میلی آمپر ۳ سل ببیند و همچنین در صورت استفاده از شارژ بالانس به دلیل موازی شدن سل های باتری هیچ کدام از سل های باتری بیش از اندازه شارژ نخواهد شد . پس بنابر این آسیبی به باتری هم نخوهد رسید .

.

میزان آمپر شارژ باتری های موازی شده باید چه قدر باشد ؟

.

در صورتی که بخواهید چندین باتری را به صورت همزمان شارژ کنید چون این تعداد باتری به صورت موازی به هم متصل شده اند میزان ولتاژ خروجی تفاوتی نخواهد داشت . پس اگر باتری های شما ۳ سل می باشند باید در شارژر هم تعداد سل ها را روی ۳ تنظیم نمایید ولی گزینه دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که میزان آمپر شارژ باتری ها باید ضربدر تعداد باتری ها شود . به عنوان مثال :

در حالت عادی اگر یک باتری ۱۲۰۰ میلی آمپرساعت ، سه سل را با جریان ۱۲۰۰ میلی آمپر شارژ می کنید ، باید در صورت شارژ سه عدد از این باتری ، میزان آمپر شارژ را روی ۱۲۰۰x3 یعنی ۳۶۰۰ میلی آمپر تنظیم نمایید .

.

نکات مهم در شارژ باتری های لیتیوم پلیمر به صورت موازی :

.

با توجه به این که تمامی سل ها توسط برد به هم وصل می شوند باید توجه کنید که هرگز یک باتری فول شارژ یا باتری نیمه فول شارژ را با یک باتری تخلیه شده به هم متصل نکنید . پس بنابراین باید سعی شود قبل از اتصال باتری ها به برد ولتاژ باتری ها تقریبا یکسان باشد تا به برد شارژ موازی و باتری های متصل آسیبی نرسد .

.

نکته مهم بعدی این است که باید توجه کنید که باتری های غیر مشابه را با این روش شارژ نکنید . برای استفاده از این روش باید تمامی باتری ها دارای تعداد سل ، ظرفیت و مارک مشابه باشند .

.

منبع آموزش : مولتی متر

.