راهنمای انتخاب فلایت کنترل مناسب برای فیلم برداری و عکس برداری هوایی با کوادکوپتر


ربات های پرنده
مولتی متر
۲۱ مهر ۱۳۹۸
۰ بازدید
۰ نظر

راهنمای انتخاب فلایت کنترل مناسب برای فیلم برداری و عکس برداری هوایی با کوادکوپتر یک پست آموزشی برای افرادی مناسب می باشد که قصد ساخت یک کوادکوپتر برای فیلم برداری و تصویر برداری هوایی دارند ولی در انتخاب فلایت کنترل مناسب برای برای فیلم برداری دچار مشکل شده اند . امروزه کوادکوپترها کاربرد های بسیار وسیعی دارند که می توان به فیلم برداری هوایی ، نقشه برداری ، گرمانگاری ، حمل و نقل ، جست و جو و رهایی ، کشاورزی و …. اشاره نمود .طبق آمار رسمی حدود ۶۰ درصد از کاربردهای کوادکوپترها برای فیلم برداری هوایی می باشد .

انتخاب فلایت کنترل مناسب برای فیلم برداری هوایی با کوادکوپتر

در صورتی که ستاپ مناسبی برای کوادکوپتر برای فیلم برداری هوایی انتخاب شود کوادکوپتر توانایی گرفتن عکس های با کیفیت و مناسب در حین پرواز و معلق بودن را خواهد داشت . که یکی از تجهیزات مهم در در تجهیزات کوادکوپتر انتخاب فلایت کنترل مناسب می باشد .

.

تجهیزات جانبی مورد نیاز فلایت کنترل برای فیلم برداری هوایی :

.

نکته بسیار مهم برای گرفتن عکس و ویدئو با کیفیت داشتن پرواز پایدار با کم بودن ویبره می باشد که در اینجا نوع فلایت کنترل و نوع گیمبال بسیارر مهم می باشد و کیفیت این قطعات تاثیر مستقیم در کیفیت فیلم ها و تصاویر گرفته شده دارد .

در صورتی که تصمیم بر ساخت کوادکوپتر برای فیلم برداری هوایی دارید انتخاب فلایت کنترل مناسب که قادر به حفظ ارتفاع و حفظ موقعیت باشد ، کار شما را برای فیلم برداری بسیار آسان خواهد کرد . و هر چقدر میزان و دقت حفظ ارتفاع و حفظ موقعیت بیشتر باشد ، فیلم ها و تصاویر گرفته شده نیز از کیفیت بالایی برخوردار خواهند بود .

.

بهترین فلایت کنترل ها برای فیلم برداری هوایی :

.

فلایت کنترل DJI Naza-M Lite و DJI Naza-M V2 :

فلایت کنترل DJI Naza

.

یکی از بهترین فلایت کنترل ها برای فیلم برداری هوایی فلایت کنترل DJI Naza-M Lite و DJI Naza-M V2 می باشد که از ویژگی های مهم این فلایت کنترل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- الگوریتم پیشرفته حفظ ارتفاع حتی در مکان های بسته و بدون GPS

۲- قابلیت مدهای پروازی مختلف و کنترل هوشمند جهت دماغه

۳- دارای ماژول GPS دقیق که موجب حفظ دقیق موقعیت پرنده در آسمان می شود .

۴ – دارای قابلیت ایمن در زمان قطع شدن ارتباط رادیو با پرنده که باعث برگشت خودکار پرنده به محل پرواز یا فرود خودکار می شود .

۵ – قابلیت مانیتور کردن باتری و فرود خودکار در زمان خالی شدن باتری برای جلوگیری از سقوط پرنده .

۶ – سازگاری با انواع رادیو کنترل ها

۷ – دارای فانکشن داخلی برای اتصال گیمبال به فلایت کنترل .

۸ – و …. .

.

در صورتی که تصمیم به ساخت کوادکوپتر با فلایت کنترل DJI Naza دارید می توانید از این آموزش برای ساخت کوادکوپتر با فلایت کنترل Naza استفاده کنید .

.

فلایت کنترل APM 2.8 و یا PIXHAWK :

فلایت کنترل APM2.8

.

این دو فلایت کنترل از نظر نرم افزاری و برنامه نویسی دقیقا مثل هم هستند و تنها تفاوت آنها در پردازنده آنها می باشد که پردازنده فلایت کنترل APM2.8 یک پردازنده ۱۶ بیتی بوده ولی پردازنده فلایت کنترل PIXHAWK یک پردازنده ۳۲ بیتی می باشد که به دلیل ۳۲ بیتی بودن فلایت کنترل PIXHAWK دارای سرعت بالاتر در اجرایی برنامه ها و در نتیجه پایداری بیشتر می باشد . این فلایت کنترل ها دارای شتاب سنج ، قطب نما و فشار سنج ارتقا یافته نسبت به نسخه های قبلی می باشد که در حفظ ارتفاع پرنده تاثیر بسزایی دارد .

از نظر امکانات تفاوت خاصی با فلایت کنترل DJI Naza  که در بالا ذکر شد ندارد و فقط باید ماژول های GPS و مانیتورینگ ولتاژ به صورت جداگانه خریداری و نصب شود . از معایب دیگر این فلایت کنترل نسبت به فلایت کنترل نازا می توان به پیچیده بودن مراحل کانفیگ نرم افزاری این فلایت کنترل اشاره نمود .

.

در صورتی که تصمیم به ساخت کوادکوپتر با فلایت کنترل APM و PIXHAWK دارید می توانید از این آموزش برای ساخت کوادکوپتر با فلایت کنترل APM و PIXHAWK استفاده کنید .

.

فلایت کنترل Hoverfly Pro :

فلایت کنترل Hoverfly

.

این فلایت کنترل هم یکی از گزینه های مناسب برای فیلم برداری می باشد که تمامی امکانات فلایت کنترل های بالا را دارا می باشد . که دارای قابلیت حفظ ارتفاع و حفظ موقعیت پرنده با دقت بالا می باشد . این فلایت کنترل نسبت به دو فلایت کنترل نازا و APM کمتر شناخته شده است .

.

آیا استفاده از GPS بر روی کوادکوپترها با کاربرد فیلم برداری توصیه می شود ؟

.

در واقع یکی از تجهیزات جانبی مهم برای فلایت کنترل ها ماژول GPS می باشد که با استفاده از ماژول GPS قادر خواهید بود از امکانات و قابلیت های فلایت کنترل مثل حفظ موقعیت پرنده در یک نقطه ، قابلیت برگشت به خانه ، حفظ دقیق ارتفاع و … بهره مند شوید . ولی به صورت کلی استفاده از ماژول GPS برای کوادکوپترهایی که کاربرد فیلم برداری و تصویر برداری دارند ضروری نمی باشد . ولی در صورت استفاده از مزایای آن بهرمند خواهید شد .

.

پس پیشنهاد ما برای انتخاب فلایت کنترل مناسب برای فیلم برداری کوادکوپترها و مولتی روتورها با قابلیت فیلم برداری به شرح زیر است :

.

اول : فلایت کنترل NAZA M V2 و NAZA M Lite

دوم: فلایت کنترل PIXHAWAK و APM

سوم : فلایت کنترل Hoverfly Pro

.

منبع آموزش انتخاب فلایت کنترل مناسب برای فیلم برداری : مولتی متر

.