راهنمای انتخاب گلد کانکتور (کانکتور موزی) مناسب برای موتور و اسپید کنترلرها


ربات های پرنده
مولتی متر
۲۱ مهر ۱۳۹۸
۰ بازدید
۰ نظر

خیلی از افرادی که در زمینه ی ربات های پرنده فعالیت دارند ، ترجیح می دهند به جای استفاده از گلد کانکتورها (Gold Connectors) که در ایران با نام کانکتورهای موزی نیز شناخته می شوند ، از لحیم کاری برای اتصال مستقیم موتورها به اسپید کنترلر ها استفاده نمایند . که برای اینکارشان دلایلی از قبیل : کاهش وزن ربات پرنده و کاهش مقاومت الکتریکی سیم ها دارند . ولی در صورت استفاده از کانکتور ها ما قادر خواهی بود بدون لحیم کاری اضافی موتورها و اسپید کنترلر ها را در کمترین زمان تعویض نماییم .

راهنمای انتخاب گلد کانکتور مناسب

.

ولی من به شخصه ترجیح می دم موتور ها و اسپید کنترلر ها را به صورت مستقیم و توسط لحیم کاری به هم متصل نمایم . چون با این روش وزن نهایی پرنده کاهش می یابد . ولی در صورتی که از کانکتور استفاده کنیم در صورت معیوب شدن موتورها و اسپید کنترلر ها می توانیم به راحتی قطعه ی معیوب را تعویض کنیم و یا در صورتی که نیاز به تعویض جهت گردش موتورهای براشلس بود می توان با عوض کردن جای دو سیم جهت گردش موتور را تعویض نمود .

.

کانکتورهای موزی یا گلد کانکتورها دارای سایز های مختلفی می باشند که انتخاب کانکتور مناسب وابسته به جریان کشی موتورها و اسپید کنترلر ها و هم چنین وابسته به اندازه ی سیم موتورها و اسپید کنترلر ها می باشد .

پس بنابراین وقتی برای مولتی روتور یا هواپیمای خود قصد خرید گلد کانکتور دارید توجه نمایید که کانکتور مناسب با ربات پرنده ی خودتان انتخاب نمایید .

.

که می توانید از قاعده ی زیر برای انتخاب کانکتور مناسب استفاده کنید :

.

  • کانکتور مناسب برای جریان تا ۲۰ آمپر کانکتور ۲ میلی متر
  • کانکتور مناسب برای جریان تا ۴۰ آمپر کانکتور ۳٫۵ میلی متر
  • کانکتور مناسب برای جریان تا ۶۰ آمپر کانکتور XT60
  • کانکتور مناسب برای جریان تا ۷۰ آمپر کانکتور ۴ میلی متر
  • کانکتور مناسب برای جریان تا ۱۲۰ آمپر کانکتور ۶ میلی متر
  • کانکتور مناسب برای جریان تا ۲۰۰ آمپر کانکتور ۸ میلی متر

 

گلد کانکتورهای سایز ۲ میلی متر و ۳٫۵ میلی متر نسبت به کانکتورهای دیگر ارزانتر و پرطرفدار هستند و همچنین این دو کانکتور برای کوادکوپتر های معمولی و تفریحی بسیار مناسب می باشند .

همچنین توجه نمایید که در انتخاب گلد کانکتور علاوه بر میزان جریان به اندازه ی سیم ها هم توجه نمایید که سیم بصورت تمیز در داخل کانکتور قرار گیرد و در صورت استفاده از گلد کانکتورهای سایز کوچکتر از اندازه سیم ، شما مجبور به بریدن قسمتی از سیم خواهید بود که موجب بروز مشکل در آینده خواهد شد .زیرا با اینکار مقاومت الکتریکی آن قسمت ، به دلیل کاهش سطح افزایش خواهد یافت .

پس بنابراین توصیه ی ما استفاده از گلد کانکتور مناسب با سیم و میزان جریان کشی موتور و اسپید کنترل ها می باشد .

.

منبع آموزش : مولتی متر

.