مقایسه و بررسی انواع فلایت کنترل های Naze32 با هم


ربات های پرنده
مولتی متر
۲۱ مهر ۱۳۹۸
۰ بازدید
۰ نظر

در صورتی که شما به دنبال خرید یک فلایت کنترل Naze32 هستید بهتر است قبل از خرید این مقاله را برای آشنایی بیشتر با ورژن های مختلف فلایت کنترل Naze32 مطالعه نمایید . از فلایت کنترل های Naze32 بر روی کوادکوپترهای Fpv Racing استفاده می شود که این کوادکوپترها به دلیل سرعتی و مسابقه ای بودن نیاز به یک فلایت کنترل قوی با سرعت پردازش بالا نیاز دارند که این ویژگی را می توان در فلایت کنترل های Naze32 یافت .

مقایسه انواع فلایت کنترل های Naze32

مقایسه انواع فلایت کنترل های Naze32

.

در نسخه ی ۶ فلایت کنترل های naze32 یا به اصطلاح بهتر naze32 rev6 در کل دارای ۴ نوع فلایت کنترل می باشد . که این ۴ مورد عبارتند از :

.

– Naze32 6Dof

– Naze32 Acro

– Naze32 10Dof

– Naze32 Full

.

همه ی فلایت کنترل های بالا دارای پردازنده یکسان از نوع STM32F103CBT6 هستند و مقدار حافظه ی فلش این فلایت کنترل ها ۱۶ مگابایت است که فرکانس کاری همه ی این فلایت کنترل ها نیز ۱۷مگاهرتز می باشد .

تنها تفاوتی که باعث ایجاد اختلاف در بین این فلایت کنترل ها می شود نوع و تعداد سنسور ها می باشد .که به دلیل متفاوت بودن کیفیت و دقت سنسور ها باعث ایجاد تفاوت در ورژن فلایت کنترل ها و قیمت آنها می شود .

.

مقایسه و تفاوت فلایت کنترل های naze32

.

فلایت کنترل Naze32 6Dof :

.

این فلایت کنترل ارزان ترین فلایت کنترل Naze32 می باشد که این فلایت کنترل سنسور قزب نما و بارومتر را ندارد . این فلایت کنترل برای خلبان هایی که نیاز به یک فلایت کنترل قوی و توانا با قیمت پایین دارند مناسب می باشد .

نکته : (بارومتر یک سنسور فشار سنج هوا می باشد که در ثابت نگه داشتن ارتفاع پرواز کمک شایانی به خلبان می نماید .)

.

فلایت کنترل Naze32 Acro :

.

در این نسخه از فلایت کنترل یک عدد بارومتر BMP280 اضافه شده است که این سنسور باعث شده قیمت این فلایت کنترل چند هزار تومان نسبت به ورژن Naze32 6Dof داشته باشد . که این فشار سنج نصب شده باعث می شود که پرنده در حین پرواز ارتفاع خود را به صورت ثابت نگه دارد .

.

فلایت کنترل Naze32 10Dof :

.

این فلایت کنترل علاوه بر سنسور بارومتر BMP280 یک عدد سنسور قطب نما مدل HMC5883 را نیز دارا می باشد . سنسور قطب نما در حین پرواز به ثابت بودن جهت حرکت پرنده کمک شایانی می کند و با اتصال یک ماژول GPS می توان از مدهای پروازی و قابلیت ایستادن در یک مکان ثابت را برای پرنده اضافه نمود .

.

فلایت کنترل  Naze32 Full :

.

این فلایت کنترل شباهت بسیار زیادی به فلایت کنترل Naze32 10Dof دارد با این تفاوت که در فلایت کنترل  Naze32 Full به جای بارومتر BMP280 از یک بارومتر دقیقتر به نام MS5611 استفاده شده است . قابل ذکر است بارومتر های BMP280 و بارومتر MS5611 هر دو فشار سنج های دقیقی هستند ولی بارومتر MS5611 نسبت به بارومتر BMP280 در شرایط مختلف پایداری و دقت بیشتری دارد که به دلیل استفاده از بارومتر دقیقتر این ورژن از فلایت کنترل قیمت بالاتری نسبت به بقیه ی فلایت کنترل های Naze32 داشته باشد . همچنین قابل ذکر است که به دلیل استفاده از سنسور دقیقتر و پایدار تر در فلایت کنترل Naze32 Full شما شاهد حفظ بسیار عالی سطح ارتفاع پرواز خواهید بود .

.

حافظه داخلی  SPI :

.

فلایت کنترل ها Naze32 6Dof , Naze32 Acro و Naze32 10Dof دارای یک حافظه داخلی ۱۶ مگابایت می باشند که طرز عملکرد آن همانند جعبه سیاه هواپیما می باشد و اطلاعات پروازی شما را در داخل خود ذخیره می نماید . هر چند در نسخه Naze32 Full مقدار این حافظه به ۱۲۸ مگابایت افزایش پیدا کرده است که باعث می شود شما بتوانید اطلاعات پرواز بیشتری را در داخل این حافظه ذخیره نمایید .

.

مقایسه فلایت کنترل Naze32 10 DOF با فلایت کنترل Naze32 Full

.

تفاوت این دو فلایت کنترل در دقت سنسور های فشار سنج هوا و یا همان بارومتر می باشد . تصویر زیر مربوط به زمان روشن شدن فشار سنج ها می باشند  که در شکل سمت چپ فشار سنج MS5611 می بینیددر کمترین زمان و با دقت بالا فشار هوا و ارتفاع را محاسبه کرده است . که این سرعت و دقت در عملکرد پرنده تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت .

 

.مقایسه بارومتر BMP280 با بارومتر MS6511

منبع آموزش : مولتی متر

.