راه های افزایش مدت زمان پرواز در مولتی روتورها


ربات های پرنده
مولتی متر
۲۱ مهر ۱۳۹۸
۰ بازدید
۰ نظر

یکی از سوالات متداولی که کاربران از بنده سوال می کنند در مورد روش ها و راه های افزایش مدت زمان پرواز با مولتی روتورها مثل کواد کوپتر و هگزاکوپتر و … می باشد . که پاسخ به این سوال بسیار دشوار می باشد زیرا مدت زمان پرواز در مولتی روترها به پارامترها و فاکتورهای زیادی وابسته است که اگر بخواهیم به تعدادی از این فاکتور ها و عوامل اشاره کنیم ، میتوانیم به سرعت پرواز ، نوع باتری مورد استفاده ، سرعت باد و … اشاره کنیم .

راه های افزایش مدت زمان پرواز با مولتی روتورها

در واقع ، خیلی از مردم مدت زمان پرواز و مدت زمان هاور Hover ( به ثابت نگه دشتن پرنده در یک مکان را هاور کردن می گویند ) را با هم اشتباه می گیرند . ولی در واقع خیلی از مردم به عنوان مثال می گویند پرنده بنده xx دقیقه توانایی پرواز دارد . ولی  اگر این افراد شروع به پرواز با سرعت بالا کنند و همچنین حرکات آکروباتیک انجام دهند ، مدت زمان پرواز آنها شدید کاهش می یابد .

.

پس بنابراین شما هرگز نمی توانید مدت زمان پرواز دو مولتی روتور را با هم مقایسه کنید . علت این کار هم این است که چون پارامتر ها و فاکتورهای خیلی زیادی تاثیر گذار می باشد پس منصفانه نیست که تایم پروازی دو پرنده مختلف را باهم مقایسه کنیم . پس بنابراین در صورتی که بخواهید مدت زمان پرواز دو مولتی روتور را باهم مقایسه کنید بهتر است مدت زمان هاور این دو پرنده را با هم مقایسه کنید .

قابل ذکر است پرنده هایی که دارای KV پایین و ملخ بزرگ هستند بالطبع مدت زمان هاور این پرنده ها هم زیاد خواهد بود و همچنین این موتورها می توانند باتری با ظرفیت بیشتر را با خود حمل کنند .

.

کوادکوپتر غول پیکر

به هر حال شما هرگز نمی توانید کوادکوپتر غول پیکری بسازید که به مدت طولانی در آسمان پرواز کند . که در این مقاله ی آموزشی ما دلایلی که مدت زمان پرواز را شدیدا تحت تاثیر خود قرار می دهد را با هم بررسی می کنیم تا شما بتوانید با انتخاب های صحیح بیشتر زمان پرواز و هاور را داشته باشید.

.

 سبک و روش پرواز :

.

پرواز با سرعت بالا ، انجام حرکات نمایشی و … همگی اینها موجب کم شدن مدت زمان پرواز خواهند شد . البته توجه کنید که من منظورم این نیست که در جای ثابت بایستد و پرنده ی خودتان را هاور بکنید . پس اگر شما مشغول فیلم برداری هستید و نیاز به تایم پروازی بالا دارید پس بهتر است در آسمان به نرمی حرکت کنید ، از دور زدن های غیر ضروری پرهیز کنید و از پرواز با سرعت بالا پرهیز کنید که در این صورت شما می توانید بیشترین تایم پروازی را داشته باشید .

.

وزن مولتی روتور و بار نصب شده بر روی پرنده :

.

خوب همانطور که خودتان هم حدس زدید ، یکی از بهترین و ساده ترین روش های افزایش مدت زمان پرواز حذف کردن وزن های اضافی از روی پرنده می باشد . که با کم کردن هر گرم از وزن کلی پرنده به مدت زمان پرواز شما چند ثانیه اضافه می شود . هر چند این جمله کاملا صحیح نیست ولی از این جمله می توانید به عنوان یک تصور و ذهنیت استفاده کنید .

.

که اینجا به چند مورد از روش های کاهش وزن کلی پرنده اشاره می کنیم که می توانید از این موارد برای کاهش وزن پرنده ی خود استفاده کنید :

.

– تا حد ممکن سیم موتورها ، اسپید کنترل ها و دیگر سیم ها را کوتاه انتخاب کنید

– از کانکتورهای موزی یا همان گلد کانکتورها استفاده نکنید .

– در صورتی که نیاز به ضبط فیلم ندارید دوربین فیلم برداری و گیمبال آن را از روی مولتی روتور بردارید .

– از قطعات سبک استفاده کنید مثل اسپید کنترل های سبک ، موتورهای سبک – برای فریم پرنده خود از فیبر کربن استفاده کنید .

.

باتری :

.

یکی از مهمترین مواردی که تاثیر مستقیم بر مدت زمان پرواز دارد ظرفیت باتری نصب شده بر روی پرنده می باشد که هر چه میزان ظرفیت باتری بالاتر باشد زمان پرواز نیز افزایش می یابد ولی هرگز فراموش نکنید که باتری با ظرفیت و وزن بیشتر همیشه خوب نیست . که در زیر نمودار ظرفیت باتری و مدت زمان پرواز را می توانید مشاهده کنید ولی دقت کنید که این نمودار برای هر ربات پرنده متفاوت است .

.

نمودار ظرفیت باتری و مدت زمان پرواز

بهترین روش برای انتخاب باتری مناسب استفاده از باتری های متفاوت می باشد تا بتوانید مناسبترین مورد را انتخاب کنید .

نکته بعدی در باتری ها استفاده از باتری های مناسب مولتی روتور ها می باشد که دارای وزن کمتر و ظرفیت بیشتر می باشند .

.

نوع موتور ها و ملخ ها :

.

در صورتی که فکر می کنید مدت زمان پرواز مهمتر از توان و قدرت موتورها می باشد می توانید از موتورهایی که دارای راندمان بالاتری هستند استفاد کنید که با انتخاب ملخ مناسب می توانید راندمان موتور را بالاتر هم ببرید . که برای پیدا کردن راندمان موتورها می توانید به دیتاشیت موتور مراجعه کنید یا از دستگاه تست تراست که در زیر تصویر نمونه ای از آن را مشاهده می کنید ، استفاده کنید .

.

دستگاه سنجش تراست و توان موتور براشلس

ترمز موتورها :

.

بعضی از اسپید کنترل ها در تنظیمات خود قابلیت ترمز را دارند که با کم کردن گاز یا تراتل موتورها با ایجاد یک نیرو سریعا دور موتور را کاهش می دهند ولی بهتر است برای داشتن تایم پرواز بالا این ویژگی را غیر فعال کنید تا اسپیدکنترل قسمتی از توان باتری را صرف انرژی ترمزی نکند بلکه کاهش سرعت دور موتورها توسط مقاومت ملخ با هوا صورت بگیرد .

.

مد پرواز :

.

یکی از قابلیت هایی که فلایت کنترل ها دارند مدهای پروازی گوناگون می باشد که به عنوان نمونه یکی از این مدهای پروازی قابلیت تراز نگه داشتن مولتی روتور در آسمان می باشد این مد پروازی به دلیل اینکه با کم و زیاد کردن دور موتورها این قابلیت تراز را ایجاد می کند موجب افزایش مصرف باتری می شود . البته در صورتی که مبتدی هستید چاره ای نخواهید داشت و باید از این مورد چشم پوشی کنید چون این قابلیت کمک شایانی در یادگیری پرواز می کند .

.

تنظیمات PID :

.

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم به دلیل لرزش هایی که وجود دارد فلایت کنترل با کم و زیاد کردن دور موتورها این ویبره ها و لرزش ها را از بین می برد و کمک میکند که این کم و زیاد کردن دور موتورها خود باعث به وجود آمدن ویبره و لرزش در ربات می شود که موجب افزایش مصرف باتری می گردد که می توان با تنظیم صحیح PID ها این لرزش های اضافی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد .

.

LED ها و فرستنده ی تصویر (FPV) :

.

تاثیر fpv و led در تایم پرواز

خیلی از مردم فکر می کنند که استفاده از LED ها و فرستنده ی تصویر موجب کم شدن شدید تایم پروازی خواهد شد ولی در واقع این نوع فکر درست نمی باشد . هر چند بنده نمی خوام بگم که بی تاثیر هست ولی تاثیر آن بسیار کم می باشد . به عنوان مثال اگر شما از ۱۰ LED بر روی پرنده ی خود استفاده کنید و میزان مصرف هر LED در ۵ ولت برابر ۰٫۱ وات باشد در کل میزان مصرف LED ها برابر ۱ وات می شود . و در صورتی که فرستنده تصویر هم ۰٫۴ آمپر در ولتاژ ۱۲ ولت بکشد میزان توان مصرفی فرستنده تصویر هم ۵ وات خواهد شد .

حالا شما فرض کنید که یک کواد کوپتر مینی دارید و هر موتور حدود ۸ آمپر جریان در ولتاژ ۱۶ ولت (باتری ۴ سل ) می کشد . که توان مصرفی هر موتور ۱۲۸ وات خواهد شد پس مجموع توان مصرفی ۴ موتور برابر ۵۱۲ وات می شود . همانطور که دیدید سیستم FPV یا همان فرستنده تصویر و دوربین و LED ها کمتر از ۱ درصد از توان کل را به خود اختصاص می دهند . پس بنابراین با این فرض اگر قرار باشد بدون LED ها و سیستم FPV 5 دقیقه (۳۰۰ ثانیه ) پرواز داشته باشد در صورت استفاده از LEDها و سیستم FPV فقط تایم پرواز شما ۳ ثانیه کاهش می یابد .

.

منبع : مولتی متر

.