راه های مانیتور کردن ولتاژ باتری کوادکوپتر و مولتی روتور در حال پرواز


ربات های پرنده
مولتی متر
۲۱ مهر ۱۳۹۸
۰ بازدید
۰ نظر

یکی از سوالات مهمی که ذهن استفاده کنندگان کوادکوپتر ها و مولتی روتورها را به خود مشغول می کند این است که به چه روشی می توان سطح ولتاژ باتری یک مولتی روتور در حین پرواز را مانیتور کرد . مانیتور کردن باتری به منظور جلوگیری از خالی شدن بیش از اندازه باتری انجام می شود تا باتری بتواند طول عمر طولانی تری را داشته باشد .

روش های مانیتور کردن ولتاژ باتری های لیتیوم پلیمر

برای مانیتور کردن ولتاژ باتری پرنده در حال پرواز راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به طور کامل تمامی روش ها را توضیح خواهیم داد .

.

۱- استفاده از هشدار دهنده ولتاژ باتری های لیتیوم پلیمر :

.

یکی از پرطرفدارترین روش های مانیتور باتری پرنده استفاده از هشدار دهنده ولتاژ باتری می باشد که که این هشدار دهنده ها با توجه به قیمت پایینی که دارند و همچنین به دلیل اینکه در بازار به راحتی یافت می شوند به یکی از پرطرفدارترین روشهای مانیتور کردن ولتاژ باتری های لیتیوم پلیمر تبدیل شده اند . این هشدار دهنده ها وقتی ولتاژ هر یک از سلول های باتری از مقدار تنظیمی کمتر شد شروع به آلارم با صدای بلند می کنند . که این هشدار دهنده سطح ولتاژ باتری را باید به سوکت بالانسر باتری متصل کرد . همانند شکل زیر .

هشدار دهنده ولتاژ باتری های LIPO

نکته مهم در استفاده از باتری های لیتیوم پلیمر که باید به آن توچه کرد این است که ولتاژ سل های باتری همیشه با هم یکسان نیست و ممکن است ولتاژ سل ها با هم متفاوت باشد . پس در صورتی که ولتاژ کلی باتری را مانیتور بکنید ممکن است یک یا چند تا از سل ها بیش از اندازه دیسشارژ شوند .

.

۲- سنسور داخلی فلایت کنترل برای مانیتور ولتاژ باتری  :

.

بعضی از فلایت کنترل ها مثل فلایت کنترل KK2 , NAZA و NAZE32 دارای سنسور ولتاژ داخلی می باشند که می توان ولتاژ باتری را با آن مانیتور کرد . به عنوان مثال در فلایت کنترل KK2 می توان از یک هشدار دهنده یا LED وضعیت باتری را مانیتور کرد . همچنین در فلایت کنترل های NAZA و NAZE32 می توانید با کانفیگ دو سطح ولتاژ هشدار و بحرانی از وضعیت باتری آگاهی پیدا کنید و در صورتی که ولتاژ باتری به سطح ولتاژ بحرانی برسد فلایت کنترل ربات پرنده را به صورت اتوماتیک فرود خواهد آورد تا به باتری آسیب بیشتری نرسد .

 

۳- تنظیمات FPV :

.

برای خلبان هایی که در مسافت طولانی پرواز می کنند و به دلیل اینکه پرنده در مسافت دور از خلبان قرار می گیرد ممکن است صدای هشدار دهنده قابل شنیدن نباشد و یا حتی LED هشدار دهنده هم قابل دیدن نباشد . که در اینجا بهترین راه استفاده از قابلیت OSD و نمایش مقدار ولتاژ بر روی صفحه FPV می باشد .

FPV و OSD چیست ؟

 FPV به سیستم انتقال تصویر گفته می شود که با نصب یک فرستنده و دوربین بر روی پرنده می توان تصاویر را به صورت لحظه ای و زنده در ایستگاه زمینی تصاویر ارسالی از دوربین پرنده را مشاهده نمود . و با استفاده از این دوربین اقدام به هدایت پرنده نمود . همچنین می توان اطلاعات دیگری را به صورت متنی بر روی تصاویر ارسالی از دوربین پرنده نمایش داد که به نمایش این اطلاعات متنی OSD گفته می شود.

.

.

مانیتور ولتاژ باتری با OSD و FPV

.

۴- استفاده از تلمتری :

.

این روش هم تقریبا همانند OSD کار می کند با این تفاوت که اطلاعات پرواز از قبیل ولتاژ و سرعت و … بر روی صفحه نمایشگر موبایل یا تبلت نمایش داده می شود .

 

مانیتور ولتاژ باتری با تلمتری

.

۵- تایمر :

.

یکی از روش های که زیاد دقت بالایی ندارد استفاده از تایمر برای سنجش مدت زمان پرواز می باشد . نکته ای که باید در اینجا به آن توجه نمود این است که میزان ولتاژ باتری به نوع پرواز و وضعیت آب و هوا و … وابسته است . ولی با توجه به توع پرواز می توان ولتاژ باتری را حدس زد و در زمان مناسب و قبل از اینکه به باتری آسیبی برسد فرود آمد .

.

۶- استفاده از سنسور ولتاژ رادیو کنترلر :

.

امروزه بسیاری از رادیو کنترلر ها به دلیل داشتن قابلیت تلمتری می توان ولتاژ باتری را بر روی صفحه ی رادیو کنترلر مشاهده نمود .

.

گرداوری توسط سایت مولتی متر .

.