آموزش از بین بردن لرزش و سایه ی ملخ ها در فیلم برداری هوایی هلی شات ها


ربات های پرنده
مولتی متر
۲۱ مهر ۱۳۹۸
۰ بازدید
۰ نظر

در  میان انبوهی از مشکلات فیلم برداری هوایی ، ۲ مشکل اساسی و عمومی وجود دارد که افراد زیادی با این مشکلات روبه رو هستند . مشکل اول لرزش ایجاد شده به خاطر بالانس نبودن ملخ ها و موتورها می باشد که باعث ایجاد موج و نویز شدید در فیلم های ضبط شده و تصاویر گرفته شده می شود .  مشکل دوم نیز قرار گرفتن سایه ی ملخ ها بر روی لنز می باشد که این مشکل اکثرا زمانی اتفاق می افتد که سر لنز در جهت نور افتاب قرار گیرد و در وسط اینها ملخ ها قرار گیرند که با چرخش ملخ ها سایه آنها بر روی لنز افتاده و در نتیجه موجب نویز دار شدن فیلم های گرفته شده می شود .

 از بین بردن لرزش و سایه ی ملخ ها در فیلم برداری هوایی هلی شات ها

این دو مشکلی که در بالا ذکر شد می توانند باعث نابودی و ناکارآمدی تمامی فیلم ها و عکس های گرفته شده در طول یک روز با سکانس های موفق گردد . پس شما حتما و قاتعانه باید برای از بین بردن این دو مشکل دست به کار شوید که در ادامه ابتدا دلایل به وجود آمدن این مشکلات را توضیح خواهیم داد و در ادامه روش حل این دو مشکل را توضیح می دهیم.

.

حل مشکل لرزش در فیلم های گرفته شده با کوادکوپتر :

.

لرزش ، حاصل دوران یک جسم نامتقارن با سرعت بالا می باشد که موجب ایجاد ویبره ی مکانیکی با فرکانس بالا می شود . که روش حل این مشکل بالانس کردن ملخ ها با یک بالانسر مغناطیسی می باشد که برای کارایی و بهره وری بالاتر بهتر است از بالانسرهای مغناطیسی با دقت بالا استفاده کنید .

.

روش سمباده زدن :

.

یک روش که در بالانس کردن پره های ملخ از آن استفاده می شود روش سمباده کاری پره  سمت سنگینتر می باشد . در این روش سمتی که سنگین تر است را با سمباده کاغذی سمباده می زنند تا وزن آن کاهش یابد . این کار چندین بار پشت سر هم انجام می دهند تا دو پره ی ملخ با هم هم وزن شوند .

.

روش استفاده از نوارچسب :

.

در این روش با استفاده از نوارچسب اقدام به بالانس کردن ملخ ها می کنند . بدین صورت که ابتدا ملخ را در بالانسر قرار می دهند و سمتی که سبکتر است را پیدا می کنند . سپس با چسباندن مقداری نوارچسب در سمتی که پره وزن کمی دارد سعی در هم وزن کردن دو سمت ملخ می کنند و سپس ملخ را دوباره در بالانسر قرار می دهند و با کم و زیاد کردن نوارچسب اقدام به بالانس کردن کامل ملخ می کنند .

.

حل مشکل سایه ی حاصل از چرخش ملخ های کوادکوپتر :

.

اولین روش حل مشکل سایه ی حاصل از ملخ ها :

سعی کنید به گونه ای پرواز کنید که ملخ بین لنز و نور آفتاب قرار نگیرد . که این روش به خاطر قابل اجرا نبودن در بعضی سکانس ها قابل اجرا نمی باشد .

.

روش دوم استفاده از فیلترهای ND :

روش دیگری که برای از بین بردن سایه ی ملخ ها استفاده می شود استفاده از لنزهای ND بر روی لنز دوربین می باشد که باعث کاهش سایه حاصل از چرخش ملخ ها می شود .

.

روش سوم استفاده از سایه بان لنز می باشد

در این روش با قرار دادن یک سایه بان یا به اصطلاح Hood در دور لنز از افتادن سایه ملخ بر روی لنز جلوگیری می کنید . که این روش به خاطر افزایش وزن دوربین و کاهش راندمان گیمبال توصیه نمی شود .

.

امیدواریم این آموزش مورد پسند شما قرار گرفته باشد و شما را در حل دو مشکل ناخواسته ی بالا در فیلم برداری های هوایی با کوادکوپتر و هلی شات کمک نماید .

.

منبع آموزش : مولتی متر