FPV چیست؟ و هر آنچه که شما باید در مورد سیستم پرواز با FPV بدانید!


ربات های پرنده
مولتی متر
۲۱ مهر ۱۳۹۸
۰ بازدید
۰ نظر

FPV مخفف first-person viewing می باشد که به معنی این است که شما دقیقا چیزی را خواهید دید که ربات پرنده شما هم اکنون آن را می بیند . پس شما با استفاده از دیدی که از پرنده ی خود دارید اقدام به هدایت و کنترل آن خواهید نمود . برای دیدن تصاویر ارسالی از ربات پرنده خود می توانید از مانیتورهای کوچک و قابل حمل که اکثرا سایز ۷ اینچ و ۱۰ اینچ دارند استفاده کنید . در این مقاله ی آموزشی ما تمامی اطلاعاتی که باید در زمینه پرواز با FPV دارید را در اختیارتان قرار خواهیم داد .

FPV چیست ؟

FPV چیست ؟

پرواز با FPV این امکان را به شما خواهد داد که بدون اینکه جهت حرکت و دماغه پرنده ی خود را گم کنید اقدام به پرواز با پرنده ی خود در مسافت های طولانی و با سرعت زیاد نمایید .

زمانی که شما از روی زمین اقدام به هدایت پرنده خود با دید مستقیم می کنید ، دنبال کردن پرنده بسیار سخت خواهد بود و در میانه پرواز ممکن است پرنده خود را نیز در آسمان گم کنید .

این مورد مخصوصا در ربات های پرنده های FPV RACING که اندازه ی کوچک و سرعت بالا دارند بیشتر صدق خواهد کرد که به این دلیل استفاده از FPV برایتان تا حد بسیار زیادی الزامی خواهد بود .

زمانی که با FPV پرواز می کنید سمت راست و چپ شما هرگز برعکس نخواهد شد در نتیجه شما کنترل بهتری بر روی پرنده ی خود خواهید داشت . همچنین به دلیل اینکه پرواز با FPV نسبت به هدایت پرنده از روی زمین با دید مستقیم به دلیل القای حس پرواز ۳ بعدی بیشتر مورد پسند خلبانان ربات پرند ها می باشد .

پرواز با FPV برای شما حس یک پرواز تکرار نشدنی را برایتان القا خواهد کرد .

.

اساس و تجهیزات مورد نیاز FPV :

.

زمانی که شما قصد تهیه یک پرنده با قابلیت FPV داشتید شما دو راه برای اینکار دارید :

۱- یک پرنده ی آماده پرواز خریداری کنید که خود پرنده در داخل خود قابلیت FPV را داشته باشد .

۲- و روش دوم خودتان یک پرنده FPV Racing بسازید . که به زودی آموزش ساخت یک کوادکوپتر FPV RACING را تهیه و بر روی سایت مولتی متر قرار خواهیم داد .

.

تجهیزات مورد نیاز FPV

در ادامه این مقاله ما بنا را بر این خواهیم گذاشت که شما خودتان یک پرنده ساخته اید و می خواهید قابلیت FPV را به آن اضافه کنید . که شما برای اینکار به تجهیزات زیر نیاز خواهید داشت :

۱- فرستنده تصویر : این دستگاه تصاویر رو به صورت لحظه ای به سمت زمین ارسال خواهد کرد .

۲- گیرنده تصویر : تصاویر ارسالی از پرنده را دریافت خواهد کرد .

۳- دوربین : تصاویر را به صورت لحظه ای گرفته و برای ارسال به سمت زمین آن را به فرستنده تصویر ارسال می کند .

۴- نمایشگر تصویر : تصاویر ارسالی از پرنده را برایتان نمایش خواهد داد .

.

۱- فرستنده تصویر :

.

به طور عمومی شما برای ارسال تصاویر از ۴ باند فرکانسی ۹۰۰MHz, 1.3GHz, 2.4GHz, و ۵٫۸GHz می توانید استفاده کنید . یکی از فرکانس های عمومی که افراد زیادی از آن استفاده می کنند فرکانس ۲٫۴GHz می باشد . دلیل این مورد این است که استفاده از فرکانس ۲٫۴GHz در خیلی از کشورها نیاز به داشتن مجوز نیست .

به عنوان مثال فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز در کشور سودان به دلیل تداخل با فرکانس ترافیک های هوایی ممنوع می باشد . پس حتما قبل از انتخاب فرستنده تصویر و فرکانس آن مطمئن شوید که شما اجازه استفاده از آن فرکانس را دارید .

.

۲- گیرنده تصویر :

این مورد هم بسیار ساده می باشد و با توجه به فرستنده ای که تهیه می کنید جفت همان فرکانس را برای گیرنده نیز باید خریداری کنید . چیز زیادی در مورد گیرنده تصویر برای گفتن وجود ندارد .

.

۳- دوربین :

.

زمانی که برای سیستم FPV خود قصد دارید دوربین تهیه کنید توجه نمایید که دوربین انتخابی تا حد امکان کوچک و سبک وزن باشد .

در صورتی که دوربین اندازه بزرگ داشته باشد و از وزن بالایی برخوردار باشد ممکن است باتری پرنده شما را خیلی سریع خالی نماید و یا حتی ممکن است به دلیل سنگینی بسیار زیاد دوربین پرنده شما قادر به پرواز نباشد .

بعد از مورد بالا باید شما دوربینی را انتخاب کنید که دارای کیفیت تصویر بالایی هم باشد تا در حین پرواز به دلیل تار شدن تصویر کرش نکنید .

.

۴- نمایشگر تصویر :

.

عینک FPV

برای نمایش تصاویر ارسالی از پرنده شما دو گزینه خواهید داشت :

۱- استفاده از عینک FPV

۲- استفاده از مانیتور FPV

.

هر دو گزینه خوب هستند ولی من گزینه اول یعنی عینک FPV را به شما پیشنهاد می کنم . شاید برایتان سوال پیش آید که چرا عینک FPV ؟

دلیل آن این است که عینک FPV یک روش بسیار مفرح برای لذت بردن از پرواز می باشد که با داشتن عینک شما هیچ گونه نگرانی در مورد افتادن درخشندگی نور آفتاب بر روی صفحه نمایشگر نخواهید داشت همچنین عینک FPV حس سه بعدی پرواز را بیشتر برایتان القا خواهد کرد . همچنین استفاده و حمل کردن عینک بسیار راحت تر از صفحه نمایشگر FPV می باشد .

.

پرواز به مسافت طولانی :

.

در صورتی که بخواهید در مسافت طولانی اقدام به پرواز نمایید اولین روش برای افزایش برد انتقال تصویر عوض کردن آنتن ها می باشد که شما با کمی هزینه و تعویض آنتن ها می توانید رنج پرواز خود را افزایش دهید .

در صورتی که تعویض آنتن ها برایتان کافی نبود می توانید از گیرنده ی تصویر که دارای دو آنتن می باشند استفاده نمایید بدون اینکه نیاز باشد قدر فرستنده خود را افزایش دهید .

.

پیروی کردن از قوانین مربوط به ربات های پرنده :

.

به دلیل اینکه شما بر روی پرنده ی خود تجهیزات FPV دارید و به صورت لحظه ای می توانید از پرنده خود تصویر دریافت نمایید و همچنین توانایی هدایت پرنده به فواصل دور را دارید باید به مقررات مربوط به ربات های پرنده توجه نمایید که بعدا به دردسر نیافتید .

که در اینجا چند مورد از قوانین مربوط به ربات های پرنده رو قرار می دم که برای دریافت کامل قوانین می تونید قوانین مربوط به استفاده از ربات های پرنده در ایران را مطالعه نمایید :

.

۱- از پرواز دادن پرنده ی خود در مناطق مسکونی جدا خودداری نمایید .

۲- از پرواز دادن پرنده در کنار مناطق نظامی ، فرودگاه ها ، سدها و … جدا خودداری نمایید .

۳- زمان پرواز حداقل ۵-۱۰ کیلومتر از مناطق بالا دور شوید .

۴ – از پرواز کردن در مکان هایی که تجمع انسانی وجود دارد خود داری کنید .

۵ – از پرواز بر روی سر افراد و انجام حرکات نمایشی خودداری نمایید .

و …

.

و در انتها سعی کنید برای هدایت بهتر پرنده ی خود بیشتر تمرین نمایید .

محیط اطراف خود را بشناسید و نشانه گذاری نمایید تا در صورت کرش یا مشکل بتوانید پرنده ی خود را پیدا کنید .

و همچنین همیشه به قوانین و مقررات احترام بگذارید و از آنها پیروی کنید .

این آموزش به منظور آشنایی شما با سیستم FPV بود که در مقالات و فیلم های آموزشی بعدی می توانید آموزش های بیشتری در این زمینه فراگیرید .

برای اطلاع از آموزش های جدید دیگر ما می تونید ما رو در کانال تلگرامی یا سایر شبکه های اجتماعی دنبال نمایید .

.

ترجمه شده توسط : سایت مولتی متر – منبع آموزش : سایت uavcoach